مدیتیشن و آثار آن

مدیتیشن به معنای متمرکز کردن ذهن است. این تمرکز میتواند بر روی یک صدا، عبارت یا دعا، شئ، تصویر، آگاهی از خویشتن، نحوه تنفس، فرائض دینی و… صورت گیرد. هدف از این کار آگاهی از لحظه حال، رسیدن به آرامش، و کاهش استرس است. مدیتیشن موجب ارتقای شخصیت و رشد روحانی و معنوی می شود.

هدف از مدیتیشن:
مدیتیشن می تواند به آرامش افراد در استرس، به حفظ سلامتی و به بهبودی بیماران کمک کند .کسانی که مدیتیشن را به صورت مرتب انجام می دهند، هم کمتر دچار اضطراب و افسردگی می شوند و هم شادمانی و رضایت بیشتری از زندگی دارند. مدیتیشن آرامش عمیقی ایجاد می کند که در آن احساس توازن و تعادل فکری خواهید کرد. دستاورد این تعادل فکری افزایش بصیرت، ارتقای افکار، و خونسردی در برخورد با مشکلات است آرامش و خود شناسی بیشتر و پذیرش بهتر دیگران روابط اجتماعی را نیز دگرگون می کند مدیتیشن با ایجاد شرایط رهایی از استرس می تواند به کاهش علائم بسیاری از بیماری ها کمک کند.

فواید مدیتیشن:
– بر اساس یافته های بالینی مدیتیشن منظم می تواند در درمان حمله اضطراب، اختلال اضطرابی فراگیر، زخم های گوارشی، التهاب روده بزرگ، پسوریازیس، و برخی اختلالات افسردگی مانند دیس تایمی موثر باشد.
– مدیتیشن می تواند به عنوان مکمل درمان در فشار خون بالا، پیشگیری از سکته قلبی،سخت شدن دیواره عروق، التهاب مفاصل، دردهای عضلانی، سرطان، بی خوابی، میگرن، و سکته مغزی به کار رود.
– مدیتیشن می تواند درمان مکملی برای آلرژی های خفیف تا متوسط وآسم باشد، چون کاهش استرس در این بیماری ها نقش پیشگیری کننده دارد.
– مدیتیشن موجب کاهش علائم و بهبود عملکرد در بیماری های عصبی مانند پارکینسون، ام اس، و صرع می شود.

احتیاط ها در مدیتیشن:
مدیتیشن برای بیشتر افراد بی خطر است اما به نظر می رسد دوره های عزلت نشینی طولانی در برخی از انواع مدیتیشن برای افراد مبتلا به اختلالات روانی اختلال افسردگی اساسی و اختلالات شدید شخصیتی نامناسب است برخی تحقیقات بیان می کنند که حالت آرامش و خلسه مانند مدیتیشن مشابه هیپنوتیزم است.

نتایج مدیتیشن:
مطالعات علمی که از سال۱۹۶۰ تا به حال صورت گرفته اند نشان می دهند که مدیتیشن متابولیسم و سوخت و ساز بدن سیستم غدد درون ریز سیستم عصبی مرکزی و سیستم اعصاب خودکار را تحت تاثیر قرار می دهد تعداد تنفس ضربان قلب و فشار خون کاهش یافته و امواج مغزی آلفا افزایش می یابد این ها موجب کاهش اضطراب و درد می شوند نیاز به مصرف مسکن ها نیز کم می شود.

انواع مدیتیشن:
به طور کلی دو نوع مدیتیشن وجود دارد:
– مدیتیشن از طریق تمرکز
– مدیتیشن از طریق تفکر

در مدیتیشن از طریق تمرکز فرد توجه خود را بر روی تنفس تصویر واقعی یا خیالی یک صدا کلمه یا عبارتی که به آرامی یا با صدای بلند تکرار می شود (مانترا) و یا بر حرکات مشخص مانند حرکات تای چی , یوگا و چی کونگ متمرکز می کند به دنبال تمرکز نگرانی و اضطراب محو شده احساس آرامش جای آن را می گیرد این آرامش اثرات فیزیولوژیک مفیدی بر بدن دارد.

در مدیتیشن از طریق تفکر، فرد از تمامی توجه خود برای آگاهی استفاده می کند. تفکر درحالت آرامش و به منظور شناخت خویشتن صورت می گیرد و آگاهی از افکار احساسات طبیعی قوه ادراک و احساس به دست می آید. از این طریق سکون و آرامش ذهن تسلط بر خویشتن و خونسردی حاصل می شود.

در این روش ساده، فقط کافیست شما مکانی آرام و بدون مزاحمت پیدا کنید و بنشینید فراموش نکنید که پشت شما باید مستقیم و بدون خمیدگی(قوز) باشد دستان خود را به حالتی کاملا آرام و راحت در کنار خود قرار دهید اجازه دهید تا چشمان شما به طرف پایین نگاه کند البته از خیره شدن به زمین خودداری نمایید و بسیار آرام و عمیق و منظم نفس بکشید با تمرکز و احساس سرشار از شکر گزاری از آفریدگار یا قدرت بی انتها ادامه دهید.

اگر کمی افکار شما شناور است اشکالی ندارد اگر احساس سنگینی چشم داشتید چشمان خود را ببندید بسیار آرام باشید و این تمرین را هر روز ادامه دهید اگر دو بار در روز این تمرین را انجام دهید و زمان آن را به بیست دقیقه برسانید بسیار موثرتر خواهد بود.نگران نباشید به راحتی آن را انجام خواهید داد و تاثیر شگفت انگیز آن را خواهید دید.

اشتراک گذاری

ا دیدگاه

  1. […] مدیتیشن و آثار آن […]

دیدگاه ها بسته شده اند.

0

بالا